משאבות לביוב על גבי ביובית

מקור הבעיה

תחילתן של משאבות הביוב או משאיות הביובית, החלו בהפיכת כיוון הקומפרסורים המיועדים לדחיסת אויר. במקום לדחוס את האויר הוא הפך לשואב אויר וכך נוצר מנוע, שיוצר וואקום עם צינור הביוב ויונק ממנו בלחץ מוגבר את מקור הסתימה. הוואקום נוצר מכיוון שהעצם הסותם את הביוב חוסם את כל המעבר בו, וכך בלחץ הוא לאט לאט משתחרר אל כיוון המנוע השואב.

צינורות גדולים \ ראשיים

משאבות לביוב הן לרוב משאבות המותקנות על משאיות המיועדות למטרת פתיחת סתימות בצינורות ראשיים בעיר. משאיות אלו נקראות ביובית. הביובית היא משאית המורכבת ממיכל גדול המכיל בתוכו את מי השופכין, אשר נאספים מהצינור הסתום וממכונת שאיבה בוואקום ומשאבת מים בלחץ גבוה מאוד. משאית הביובית היא הכלי היעיל וכמעט היחידי לפתיחת ביוב סתום שעלה על גדותיו והציף את הרחוב. כאשר צינור ביוב ברחוב נסתם ועולה על גדותיו זהו מחזה מאוד לא נעים, הרחוב מתמלא בצחנה נוראית, התנועה ברחוב נעשית קשה וכל הליכלוך שנוצר מביא מזיקים ומחלות למינהם.

משאית ביובית גדולה

הביובית אשר נושאת משאבות לביוב מגיעה לרחוב בו נמצא הצינור הסתום. צוות הביובית לרוב חוסם את התנועה או מנתב אותה לכיוון הנכון, על מנת למנוע פגיעות חס וחלילה בגוף או ברכוש. צוות הביובית מחבר משאבות לביוב הסתום והמשאית מכוונת להפעלת משאבת הוואקום. המשאבה פותחת באמצעות הלחץ הגבוה את הסתימה ושואבת את תוכנה למיכל אשר על הביובית. לאחר הסרת המכשול, מחבר הצוות, את משאבת לחץ המים לפתחי הביוב, אשר מזרימה לחץ מים גבוה, אשר שוטף את הצינורות, על מנת להסיר מכשולים נוספים ולנקות את השטח. לאחר מכן המים שנותרים נאספים גם הם אל תוך מיכל מי השופכין שעל גבי המשאית.

פינוי פסולת באמצעות משאית ביובית

הביובית כמובן תהפוך למלאה בשלב כלשהו. נהג הביובית לאחר כל עבודה כמעט, צריך להפטר מהפסולת הרבה שהצטברה במיכל מי השופכין אשר על גב המשאית. נהג הביובית צריך להגיע לאתר לפינוי הפסולת בראשון לציון, שם הוא נפתר מהפסולת שנצברה על המשאית ומנקה את מערכת המשאבות לביוב. במהלך הפריקה של הפסולת, הפסולת נבדקת על מנת לקבוע מה רמת החיידקי האי קולי הנמצאת במי השופכין ומה כמות הפסולת שנשפכה. בתום הבדיקה מקבל האינסטלטור, שהוא לרוב נהג הביובית, אישור על השלכת הפסולת כראוי. האישור כמובן מגיע גם למזמין פתיחת הסתימה. חשוב לדאוג כי נהג הביובית, האינסטלטור, באמת מגיע לאתר הפסולת מכיוון שבכך נמנע זיהום מיותר לסביבה ובכך גם לנו.