מהן משאבות ביוב וכיצד הן פועלות?

פורסם על ידי סגור לתגובות

כולנו יודעים כי מה שיורד לעולם אינו עולה בחזרה, אלא אם מושקעת אנרגיה בתהליך. הדבר נכון גם במקרי אינסטלציה מסויימים כאשר משאבות ביוב ממלאות את תפקיד האנרגיה במשוואה ותפקידן הוא לסלק את הביוב מאזורי דיור נמוכים שבהם מערכת הביוב הדירתית ממוקמת למעשה מעליהם. נשמע מסובך? כפי שתראו בהמשך, לא כל כך.

מתי כדאי להשתמש במשאבות ביוב?

כאשר קיים חדר או אפילו דירה שלמה אשר ממוקמת מתחת לקו הביוב, הדבר יוצר בעיה פיזיקאלית אשר עשויה להתבטא בחזרה של תוכן הביוב מהשירותים, מהמקלחות או מהכיורים ללא שום יכולת להתפנות למערכת הביוב הראשית. הדבר הופך לחמור יותר ככל שהחדר ממוקם נמוך יותר מתחת לקו הביוב. משאבות ביוב מתאימות עבור כל מי שיש בידו מקלט, מרתף, קומה או דירה שלמה הממוקמים מתחת לקו הביוב ומעוניין להתקין שם ברז מים, מקלחת ו/או שירותים. אם עד כה הדרך להפוך את קומת המרתף שלכם ליחידת דיור עבור הילדים או ליחידה מניבה להשכרה הייתה בלי אפשרית, כיום ניתן לעשות זאת באמצעות משאבת ביוב מתאימה.

מנגנון הפעולה של משאבות ביוב

משאבות הביוב קרויות גם בשם משאבות טבולות, שם אשר מצביע על צורת הפעולה שלהן. משאבות אלו ממוקמות בצינור הראשי אשר מאסף את הביוב מכל הצינורות שקודמים לו (שירותים, כיורים, מקלחות וכו') ותמיד טבולות בתוך מים. ברגע שהמצוף במשאבה עולה מעבר לסף מסוים (קרי, השתמשנו במים) תתחיל המשאבה לעבוד והיא תבצע יניקה של כל הנוזלים היישר אל צינור הביוב הראשי הנמצא במפלס גבוה ממנה. המכשיר למעשה שואב את תכולת הביוב ומבצע את הפעולה המנוגדת לתהליך הפיזיקאלי הטבעי אשר אומר כי מים תמיד יורדים לכיוון מטה. באופן זה ניתן למקם שירותים, כיורים ומקלחות גם בקומות נמוכות מקו הביוב. קיים סוג נוסף של משאבות ביוב והוא המשאבות הטוחנות. בבתים רגילים, אשר מערכות הביוב שלהם ממוקמות מעל קו הביוב הראשי, פסולת השירותים והמזון אשר מתנקז בכיור המטבח מתנקזת לצינור הראשי ומועברת הלאה ע"י כוח הכבידה. בחדרים נמוכים מקו הביוב פסולת מעין זו עשויה לגרום לסתימות ובעיות ביוב קשות חוזרות ונשנות. על בעיה זו עונות משאבות ביוב טוחנות, אשר מבצעות טחינה באמצעות סכינים של כל הפסולת העוברת דרכן, טרם העברתה לצינור הביוב הראשי.