אינסטלציה בגובה

 

אינסטלציה בגובהאולי לא חשבתם על זה כך מעולם, אבל אינסטלציה הוא תחום מקצועי שמבוסס על מדע מדויק. בתהליך של תכנון מערכות אינסטלציה, מעורבות המון פיזיקה ומתמטיקה, לצד כישורים מקצועיים וידע מקצועי. עבודות אינסטלציה מחייבות הבנה של האופן בו זורמים המים, קצב הזרימה, הספק הזרימה, פערי לחצים וכדומה. סוגיות אלה הולכות ונעשות מורכבות יותר ככל שעולים גבוה יותר במרחב ומשימות אינסטלציה בגובה נחשבות כבר למשימות מורכבות הרבה יותר. מדוע ואיך מתמודדים עם זה? על כך מסבירים לכם בשורות הבאות המומחים של אינסטלטורים מומלצים 24/7.

 

אינסטלציה בגובה – האתגר הגדול

מתוך כל החומרים שאתם מכירים בטבע, המים הם החומר שמגיב בצורה החזקה ביותר, המובהקת ביותר והמהירה ביותר לחוקי הפיזיקה. למעשה, אחד האתגרים הגדולים ביותר בכל עבודה עם מים, הוא למנוע מהמים את התגובה הטבעית שלהם לחוקי הפיזיקה. כך למשל, כשיש לכם נזילה בצנרת הבית, המים יצאו מהצינור באמצעות לחץ המים בתוכו ויזרמו בתוך הקיר, תמיד כלפי מטה ותמיד בנתיב הקל ביותר שבו הם פוגשים מינימום התנגדות. התנהגות זו של המים היא שהופכת את המשימה של איתור נזילות למשימה כל כך קשה ומורכבת והיא שיכולה להוביל לנזקים היקפיים נרחבים, הרחק מהמקום בו נובעת הנזילה מהצנרת.

ולמה אנחנו אומרים את כל זה, כי במשימות אינסטלציה בגובה, ישנן התמודדויות רבות נוספות שלא קיימות במשימות אינסטלציה על פני השטח. אחד האתגרים המשמעותיים ביותר במערכות אינסטלציה הפועלות בגובה רב הוא הובלת מים בלחץ הנדרש אל הקומות הגבוהות. לצורך כך נדרש להוביל את המים כלפי מעלה, בניגוד לחוקי הפיזיקה ובניגוד לנטייה שלהם לשאוף תמיד לכיוון מטה בהתאם לכוח המשיכה. במבנים רבים, אתגר זה נענה באמצעות לחץ המים הרגיל בצנרת העירונית, לחץ שמאפשר לדחוף את המים מספיק גבוה ללא פגיעה בקצב הזרימה שלהם. יחד עם זאת, לחץ זה הוא לא אינסופי וישנו גובה מסוים שבו המים כבר לא יכולים להסתמך על לחץ הצנרת העירונית ונדרש מנגנון שיאסוף את המים מהגובה אליו הגיעו ויידחף אותם הלאה, גבוה יותר.

אתגרים אחרים פועלים גם בכיוון השני. לצורך העניין דמיינו על מים אפורים שיוצאים ממכונת הכביסה בקומה 50 וצריכים לזרום מטה אל עבר מערכת הביוב. מים שנוחתים מגובה כזה יכולים לצבור מהירות גבוהה מאוד שתגרום נזק וחורבן לצנרת הביוב. אז אם הובלת המים לגובה דורשת תוספת כוח, הרי שהזרמת מים כלפי מטה דורשת אמצעים שיוצרים התנגדות למים ומאפשרים לשלוט על מהירות הזרימה שלהם כלפי מטה בצורה מבוקרת. בשורה התחתונה, אינסטלציה בגובה דורשת ידע מקצועי, מתודולוגיות מקצועיות וציוד מקצועי על מנת להתמודד עם אתגרים שאינם קיימים כלל בגובה פני הקרקע.

 

פתרונות שכיחים בעבודות אינסטלציה בגובה

בכל הקשור לעבודות אינסטלציה בגובה, ישנם שני פתרונות שכיחים מאוד שמאפשרים "להוריד" את הגובה אל פני הקרקע. הפתרון הראשון הוא משאבות לחץ. המדובר למעשה במשאבות המותקנות לאורך המבנה ותפקידן הוא לקלוט את המים המגיעים אליהן ולדחוף אותן בעוצמה גבוהה כלפי מעלה. במבנים גבוהים רבים אין צורך כלל במשאבות אלה, כאמור לאור לחץ המים הטבעי של צנרת המים העירונית. במבנים אחרים נדרש מפלס אחד של משאבות ובמבנים גבוהים במיוחד, ייתכן צורך בהתקנת מספר מערכי משאבות במפלסים שונים, על מנת לאפשר הגעה של מים עד הנקודה הגבוהה ביותר במבנה.

מן הצד השני, פתרון שכיח נוסף במשימות אינסטלציה בגובה הוא צנרת ביוב בשיפועים קטנים. בניגוד לצנרת ביוב במבנים נמוכים, שאותה ניתן להתקין בצורה אנכית לגמרי על מנת לאפשר את זרימת הביוב כלפי מטה, במקרה של מבנים גבוהים במיוחד, יש למתוח את הצנרת בצורה כזאת שתאפשר להאט את זרימת המים בזרימתם כלפי מטה. את זה עושים על ידי הארכת מסלול הצנרת ומתיחתה בשיפועים נמוכים יותר, לעיתים בצורה ספירלית ולעיתים תוך מתיחתה לרוחב המבנה ולא רק לאורכו. במבנים גבוהים במיוחד, מי הביוב יכולים לזרום במשך דקות ארוכות לאורך צנרת הביוב של הבניין, עד שהם מגיעים מהקומה העליונה אל גובה הקרקע, וזאת כאמור, במסגרת הניסיון לשמור את מהירות הזרימה שלהם בצורה מבוקרת.

 

 

אינסטלציה בגובה – הצד הלוגיסטי והבטיחותי

אחרי שדיברנו על ההיבטים המקצועיים של פתרונות אינסטלציה למבנים גבוהים, חשוב לדבר גם על ההיבטים הלוגיסטיים והבטיחותיים של יישומם. בבניית מבנים חדשים, התקנת מערכת האינסטלציה נעשית מיד לאחר השלמת בניית שלד המבנה. ישנו שלד מבנה עירום, ללא חלונות, ללא דלתות, ללא מעקות בטיחות, ובתוך המרחב הזה, בגובה של עשרות מטרים מעל פני הקרקע, יש צורך להתקין מערכות אינסטלציה, צנרת, כלים סניטריים, משאבות וכן הלאה, הן בשטח הפרטי של כל יחידה במבנה והן בשטח המשותף. המדובר כמובן במשימה שכרוכה בסיכונים בטיחותיים משמעותיים ובלוגיסטיקה מסובכת.

בהתאם לכך, כל עבודת אינסטלציה בגובה צריכה להתבצע על ידי גורמים שהוסמכו במיוחד לעבודה בגובה, עברו הדרכה בתחום העבודה בגובה וקיבלו הסמכה על פי התקנות המוגדרות בחוק. אבל זאת רק ההתחלה. הסמכה זו מאפשרת לאותם אנשי מקצוע לעלות לגובה על מנת לבצע את עבודתם, אבל הם עדיין מחויבים לשורה של כללי בטיחות כמו חבישת קסדה, שימוש ברתמות בטיחות, שימוש במעקי בטיחות זמניים וכמובן התנהלות בזהירות מחייבת. אבל מעבר להיבט הבטיחותי, עבודה בגובה כרוכה גם במורכבות לוגיסטית סביב כל הנושא של הובלת ציוד וחומרי גלם אל הקומות הגבוהות, וגם פה באה לידי ביטוי רמת המומחיות של איש המקצוע וביכולת שלו לבצע את משימתו בתנאים לוגיסטיים לא פשוטים ובכפוף לצורך לעמוד בלוחות זמנים קפדניים מבלי לפגוע כהוא זה באיכות העבודה.

מכל הסיבות הללו, התקבע הנושא של אינסטלציה בגובה כנושא מקצועי שסביבו התפתחה התמחות מיוחדת. במילים אחרות, לא כל אינסטלטור שיודע להקים מערכות אינסטלציה בבתים צמודי קרקע, מתאים גם למשימות אינסטלציה בקומות גבוהות ובמבנים משותפים.

 

איך בוחרים את איש המקצוע המתאים?

אינסטלציה בגובהובכן, במרבית המקרים, עבודות אינסטלציה בגובה מבוצעות על ידי אנשי מקצוע המגודרים כקבלני אינסטלציה ולא רק אינסטלטורים. זה אומר שלמשימות בגובה, אתם לא רוצים לעבוד עם אינסטלטור מן השורה, אלא למצוא איש מקצוע שמופיע כקבלן אינסטלציה רשום בפנקס הקבלנים של משרד השיכון. קבלן אינסטלציה הוא איש מקצוע שאוחז בדרך כלל בכל ההסמכות הנדרשות, ושיש בידיו גם את כל הציוד המקצועי הנדרש לשם ביצוע המשימות בגובה ואת כל הידע המקצועי הנדרש לשם כך. אחרי שמצאתם מספר קבלני אינסטלציה רשומים, המשימה הבאה שלכם היא לבקש הצעת מחיר ולבצע השוואת מחירים בין האפשרויות השונות. בשלב הזה אתם רוצים להקפיד על כך שכל הצעות המחיר שאתם מקבלים, הן סביב אותה חבילת שירות הדרושה לכם. זה אומר שאתם צריכים למסור לכל אחד מהקבלנים הפוטנציאליים את תכנית העבודה ואת המפרט הטכני ולהקפיד על כך שההצעות שאתם מקבלים בחזרה, מתייחסות אחד לאחד לתכנית שלכם ושהן מפורטות דיין וסופיות. את ההצעות שעומדות בקריטריונים הללו, תוכלו להשוות זו לזו ולבחור את המחיר האטרקטיבי ביותר, כמובן בכפוף להעדפות אחרות שיש לכם סביב אנשי המקצוע שמולם אתם עובדים. כך למשל, אם יש קבלן מסוים שאתם נוטים להעדיף אותו על פני אחרים, יהיה זה נכון מצדכם לעבוד איתו גם אם הוא לא הציע לכם את המחיר הנמוך ביותר.

אינסטלציה בגובה הוא תחום מאוד מקצועי ומרגע שווידאתם כי אנשי המקצוע שאתם בוחנים מחזיקים בהסמכה, ביכולות ובידע המקצועי הנדרש לשם ביצוע משימות בגובה, אפשר לומר שכיסיתם את ההיבט המקצועי של בחירת איש המקצוע ואין צורך להמשיך ולבחון היבטים מקצועיים נוספים. אתם אמנם יכולים להמשיך ולבחון עוד ועוד אבל מתישהו צריך לשים לזה סוף ופשוט לצאת לדרך. כשאתם מגיעים לשלב הזה אתם רק צריכים לסגור את ההיבט הצרכני ולוודא שאתם משלמים מחיר מספיק אטרקטיבי ביחס לערך המקצועי שאתם מקבלים.

חברת אינסטלטורים מומלצים 24/7 היא חברת אינסטלציה המעמידה לרשותכם שירותי אינסטלציה מכל הסוגים ובכל הרמות, בכל רחבי הארץ. לחברה צוות ארצי גדול ונרחב של אינסטלטורים הזמינים לכל קריאת שירות מסביב לשעות ובזמינות מיידית. כמו כן, החברה מציעה שירותי קבלנות אינסטלציה בהיותה חברה קבלני רשומה ומורשית. בכלל זה, מבצעת החברה מגוון רחב של עבודות אינסטלציה בגובה, הן בפרויקטים של בנייה חדשה, הן בפרויקטים של שיפוצים והן במשימות תיקון ושדרוג נקודתיות בגובה רב. החברה מספקת שירותי אינסטלציה בגובה למערכות פרטיות בתוך יחידות הדיור, וכן למערכות משותפות כמו מערכות הסקה, מערכות הגברת לחץ, משאבות מים ועוד.

 

 

שתפו פוסט זה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

בלוג

כיצד מיוצרים משטחי דקטון?

הם חזקים, מוגני קרינה וגם יפים ומרהיבים בכל מטבח, אמבטיה וגרם מדרגות. הכירו את שיש דקטון – הבחירה המרכזית של

אינסטלציה ב{HEBROW}
בלוג

עבודת אינסטלציה

  לא כל עבודת אינסטלציה בבית מחייבת אתכם להזמין איש מקצוע. אם המים יורדים קצת לאט בכיור, אם אתם רוצים

בלוג

קידוח בטון בעבודות אינסטלציה

הגיע הרגע לבצע קידוח בטון להעברת צינורות בשביל לבצע עבודת אינסטלציה. לפני שתמהרו להתקשר לבעל המקצוע הראשון שתמצאו בגוגל, כדאי

בלוג

מחיר נקודת אינסטלציה

  מבקשים לבצע נקודת אינסטלציה? איש המקצוע שאותו אתם צריכים להשלמת המשימה הוא אינסטלטור מקצועי והדבר הראשון שחשוב לציין בהיבט

התקשרו עכשיו