רטיבות קפילארית

בעלי מקצוע מומלצים!במחירים שאסור לפספס!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

רטיבות קפילארית – איך לעצור את הבעיה בדרך למעלה?

רטיבות בתוך קירות הבית, היא אחת מהצרות הגדולות שאנחנו מקווים שלא נפגוש. בשונה מהרבה תקלות אחרות שיכולות להיות בבית, נזילה מתרחשת במקום הסמוי מן העין ועד שנראה אותה, הבעיה כבר תתפשט ותהיה קשה יותר. גם אם גילינו את הרטיבות, היכולת שלנו לתקן אותה בעצמנו מאוד מוגבלת. נתקשה לזהות את מקור הבעיה ובעיקר לא נוכל לגשת ולטפל במשהו שטמון בתוך הקיר.

אחת מסוגי הרטיבות הקשים והמורכבים ביותר היא רטיבות קפילארית. איך נוכל לזהות רטיבות קפילארית אצלנו בבית?  מה הדרך הטובה ביותר לטפל בה? ואיך, אם בכלל ניתן למנוע אותה? על שאלות אלו ורבות נוספות, מומחי חברת 'אינסטלטורים מומלצים 24/7' עונים לכם במדריך הבא.

רטיבות קפילארית

מהי רטיבות קפילארית?

קפילארי הוא מושג מתוך עולם הרפואה והצומח והוא בעצם השם הלועזי למילה נים. כן, כמו הנים המעביר לנו דם במעלה הגוף. במקרה זה, הקפילאריות מסמנת לנו את יכולתם של המים, שנמצאים במקום נמוך, לעלות מעלה ולטפס עוד ועוד דרך צינורות צרים. המים עושים זאת בהתמדה ובניגוד לכוח המשיכה. בדיוק, כמו שלמשל הם עושים זאת בצמח. המים נמצאים למטה בשורשים אבל יכולים לטפס עד לכותרת הפרח.

ואיך זה בא לצערנו בבית שלנו?

רטיבות קפילארית היא בעצם עליה של מים שהצטברו בקרקע או מתחת לרצפה אצלנו בבית  ויכולתם לעלות מעלה ולטפס דרך נימים צרים- במקרה זה מקומות חלולים קטנים, שהם מוצאים בתוך הקירות שלנו, מתחתית הקיר ועד לסופו. לא להאמין, אבל רטיבות קפילארית יכולה להימשך גם לגובה של למעלה מ-20 מטרים. למה המים עושים זאת? דווקא בגלל רצונם להתייבש. אבל בפועל, יש רטיבות חמורה, נזילה או היקוות מים מתחת לבית והם ימשיכו לעלות ולטפס ולפגוע בעוד חלקים של הבית ולכן מומלץ לשכור שירותי של אינסטלטור מומחה איתור נזילות מים .

מהן הסיבות להיווצרות רטיבות קפילארית

רטיבות קפילארית נוצרת כאמור, כאשר ישנה נזילה או רטיבות מתחת לריצוף של הבית ולעיתים אף במימד עמוק מכך- בקרקע עצמה. המים הכלואים או שהצטברו בנקודה הנמוכה, רוצים להתייבש או להתאדות אך בעיקר להתנקז למקום כלשהו והם עושים את דרכם במהירות למעלה, דרך הרצפות, משם לפנאלים ולארח מכן לאורך הקירות.

לרוב יכולות להיות שתי סיבות עיקריות לרטיבות מתחת לרצפות. הראשונה, היא פיצוץ או נזילה באחד מן הצינורות העוברים מתחת לרצפת הבית. המים מתאספים ונקווים למקום או חלל מתחת לרצפה שיכול לרכז חלק מהם ולאט לאט נעים למקום אחר, בדרך כלל בכיוון מעלה. אפקט זה יקרה גם אם הנזילה קטנה ואיטית ולא חייב שתהיה גדולה ומאסיבית. הסיבה השנייה והיותר קשה היא בגלל איטום לא נכון ולא טוב, כבר בשלב הבניה הראשוני של הבית. זה יכול להיות איטום לקוי של החלק של הבית היושב בתוך האדמה, כך שנוזלים שבקרקע נספחים אליו בקלות או איטום לא טוב או חסר בין הבטון שברצפה לקירות.

תיקון רטיבות קפילארית
צילום freepik

מה הנזק של רטיבות קאפילרית?

ישנם שלושה סוגי נזקים אפשריים:

הנזק האסתטי והחיצוני: הטיח והצבע שעל הקיר יתחילו להתנפח ולהתקלף. זה לרוב יופיע בתחתית הקיר, מעל הפנאלים, נראה שם "בועות צבע", סדקים, נפיחויות ופירורים שנופלים. מהר מאוד זה יתפשט מעלה ויכתים חלקים גדולים מהקיר. בנוסף, יהרסו בהמשך גם משקופים, פאנלים, ריהוט העומד בסמוך לקיר ועוד. הנזק יהיה גם ויזואלי ואסתטי אך גם יפגע בחלקי הבית עצמו בשכבה החיצונית יותר.

הנזק הפנימי למבנה: זוהי כבר בעיה חמורה בהרבה. כאשר המים מגיעים מהאדמה הם עשירים בחומצות ומלחים אשר פוגעים ומעכלים דברים שעומדים בדרכם. כאשר פעולת עיכול זו פוגשת בטון או מלט הם מפוררים אותו וכאשר הם פוגשים פלדה או ברזל הם גם מסיבים להם נזק תוך כדי יצירת שכבות חלודה וחומרים גרועים אחרים, המחלישים אותם. בצורה זו, היציבות של הקיר נפגעת אנושות ובמקרים רבים זהו דבר מסוכן מאין כמוהו, עד לכדי קריסה של המבנה. חשבו על עמוד תמך, המכורסם מבפנים על ידי רטיבות קאפילרית ועד כמה מצב זה הוא קריטי, לפני כל טיפול ברטיבות מומלץ לבצע איתור רטיבות על יד אינסטלטור מוסמך.

נזק בריאותי. רטיבות מביאה עובש וזה אינו דבר בריא אך היא בעיקר מביאה טחב. טחב הוא סוג של פטריה, שכאשר אנו נושמים את הנבגים שלה אנו יכולים להימצא בסכנה. במקרה זה, הטחב יכול להיות סמוך למקום בו נשהה זמן רב, למשל ליד המיטה ואנו נשאף לתוכנו את כל הדבר הרע הזה במשך כל הלילה. נשים בהריון וילדים קטנים וודאי אנשים אלרגיים, מסתכנים עוד יותר.

כיצד נזהה רטיבות קפילארית?

ראשית זהו אכן אתגר, שכן הרטיבות נמצאת מתחת לרצפה וכשאנו נראה את התופעות החיצוניות המוכרות שלה כמו כתמים, עיוותים ונפיחויות, הדבר יעיד על רוחב הבעיה. אם כך כאשר נראה תופעות אלו, כדאי שנחשוד ברטיבות קפילארית ונטפל בה. אבל ניתן לזהות רטיבות ונזילות בכלל עוד לפני. למשל, אם חשבון המים שלנו נראה מנופח, מעבר לשימוש הרגיל. אם כל הברזים (והניאגרה) סגורים אך עדיין מחוגת שעון המים מסתובבת, או אם הרצפה או חלק ממנה מתחילה גם היא להתעוות (עקב סחף שהמים יוצרים מתחתיה) – זה הזמן לבצע איתור נזילות פוטנציאלי.

חשוב לומר, לא כל רטיבות בקיר היא רטיבות קפילארית. יש רטיבות הנובעות מפיצוץ ונזילה בצינור העובר בתוך הקיר או מרטיבות חיצונית העוברת דרך קיר שאינו אטום היטב או אפילו מנזילה שמקורה בגג (למשל מהדוד שמש או מי גשמים שמחלחלים). לרוב, את הרטיבות הקפילארית, נזהה מכך שהיא מתחילה למטה, בחלק התחתון של הקיר ורק אז מטפסת מעלה. לרוב היא תהיה מעל הפנאלים ותקבל עוצמה סמוך לפינה- חיבור בין 2 קירות. היא גם אינה סימטרית אלא מתפשטת כראות עיניה.

איך מטפלים ברטיבות קפילארית?

אם זיהיתם חשד לרטיבות קפילארית, מומלץ להזמין אינסטלטור המומחה באיתור נזילות. הנזילה או המקור לרטיבות אינו גלוי לעין ולכן אנחנו לא נוכל לזהות זאת בעצמנו. לאינסטלטור המוכשר באיתור נזילות יש ציוד מתקדם ומיוחד כמו מצלמה טרמית, איתור נזילות בגז וכד', אשר יכולים להצביע על קיום נזילה או לשלול אותו. חשוב, העובדה שראינו בנקודה מסוימת, פיצוץ בטיח, אינה אומרת שהנזילה קרובה אליו. היא יכולה להיות מרוחקת ממנו כמה מטרים. לכן, חשוב לבצע איתור נזילות מקצועי על ידי ציוד מיוחד. בלי ציוד שכזה, כנראה שנהרוס, נשבור ונגרום נזק לחלקים גדולים בבית, על ידי הרמת רצפות ושבירת קירות ללא צורך.

במידה ומקור המים אינו בצינור העובר בתחתית הבית, הרי שאנו בבעיה גדולה יותר, שכן כנראה או שהאיטום שבין הרצפה לקירות לקוי או שהאיטום החיצוני של הבית פגום (או בכלל לא נעשה). במקרה הראשון נצטרך להרים רצפות ולסתת חלק מן הקירות על מנת לבצע אטימה מחדש. במקרה השני גם נצטרך לחפור מסביב לבית כדי לגלות את היסודות שלו ואז לאטום אותן מחדש באמצעות יריעות ביטומניות או משחות אטימה. רק אז, לאחר איטום מוחלט, ניתן יהיה לטפל בטיח הפנימי והסדוק ובצבע ולשחזרו. לעיתים, ניתן יהיה גם לבצע שאיבה של הנוזל החוצה, באמצעות משאבת ואקום אך לא תמיד שיטה זו יעילה ודרושה הבחנה נכונה לביצוע במקרים אלו.

 

 דרוש מקצוען

טיפול במפגע רטיבות קפילארית אינו פשוט ודורש עבודה מקצועית עם ציוד מקצועי הן של האינסטלטור והן של איש האיטם במידת הצורך. עבודה שאינה מקצועית ואי שימוש בטכנולוגית איתור נזילות תגרום להרס רב למבנה שלא לצורך ולהוצאה כספית עצומה.

אם אתם חושדים שיש לכם רטיבות קפילארית או רטיבות רגילה פנו אלינו 24/7 ואנו נעניק לכם יעוץ מקצועי, מגוון פתרונות מתקדמים והכל במחירים נוחים.

מאתר נזילות מים
שתפו פוסט זה
אז מה היה לנו בכתבה:
Picture of אינסטלטורים מומלצים
אינסטלטורים מומלצים

בחברת אינסטלטורים מומלצים 24/7 תוכלו למצוא קבלני אינסטלציה רשומים, אותם תוכלו להזמין לצורך ביצוע פרויקטי אינסטלציה נרחבים כדוגמת תכנון מערך צנרת, תכנון מערכת ביוב, תכנון משאבות ומערכות מים במבנים רבי קומות ובסיטואציות אחרות וכמובן לכל משימה מקצועית, שדורשת מעורבות של קבלן אינסטלציה מוסמך ומורשה.

רטיבות בתקרה מהשכן
רטיבות בתקרה מהשכן

בבתים משותפים ישנם מצבים רבים בהם קיימת רטיבות בתקרה מהשכן כתוצאה מאיטום לא ראוי או שמא מבעיה נוספתשאותה ניתן לגלות

גילוי נזילות
גילוי נזילות

עכשיו כבר שיא עונת החורף ובוודאי רבים מכם מתחרטים על כך שלא קראו את המאמר לפני זה. נזילות הן דבר

בדיקת נזילות מים
בדיקת נזילות מים

מכירים את המשפט "להקדים תרופה למכה"? כנראה שמי שחשב על זה עבר דבר או שניים בחיים שלו, אולי אפילו נזילות

מצלמה תרמית לרטיבות מחיר
מצלמה תרמית לרטיבות מחיר

כאיש מקצוע אפשר לומר בביטחון מלא שיש ימים קשים וימים קשים פחות. לפעמים אתה מגיע לבית ומאתר את מקור הנזילה

גילוי רטיבות
גילוי רטיבות

ישנן סיבות שונות לתופעת הרטיבות, ולכל תופעה יש את הפתרון שלה. ולא, הפתרון הוא לא דלי שנמצא באמצע הסלון שלכם,

התקשרו עכשיו

רוצים מידע נוסף או הצעת מחיר משתלמת?

פשוט הכניסו את הפרטים שלכם בטופס המצורף ונציג חוזר אלייך בהקדם!